Ana Sayfa Bilim Avrupa Komisyonu, tüm elektronik cihazlar için ortak şarj cihazı kullanmasını zorunlu kılan...

Avrupa Komisyonu, tüm elektronik cihazlar için ortak şarj cihazı kullanmasını zorunlu kılan adımı atıyor.

-

Avrupa Komisyonu, tüm elektronik cihazlar için ortak bir şarj cihazı kullanmayı zorunlu kılan kararı aldı.

Avrupa Komisyonu’nun yeni kararı tüketicilerin hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra elektronik atığı da azaltmayı hedefliyor.

Üreticilerin düzenlemeye uyması için önlerinde 24 ayı olacak. Yeni kuralla birlikte cep telefonlarına ek olarak tabletler, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler, konsollar, video oyunları ve kameralar için de aynı ve tek tip şarj cihazı kullanılacak.

Avrupa Komisyonu bugün, cep telefonu ve diğer elektronik cihaz üreticilerinin tüm ürünlerinde ortak bir USB-C şarj cihazı kullanmasını zorunlu kılacak bir düzenleme başlatmayı planladığını açıkladı.

Yeni düzenleme sayesinde Avrupalı ​​tüketicilerin hayatı kolaylaşacak ve ayrıca elektronik atıklar da azalacak.

Komisyon, cep telefonu şarj cihazlarının sayısı son on yılda 30’dan 3’e düştüğünden, sektöre yönelik yıllarca süren gönüllü yaklaşımın kapsamlı bir yanıt vermediğini belirtti.

Kararın, rakiplerinin çoğu tarafından benimsenen USB-C bağlantı noktası yerine kendi Lightning konektörünü kullanmaya devam eden Apple üzerinde en büyük etkiyi göstermesi bekleniyor.

Kurallar, cep telefonlarının yanı sıra tablet, kulaklık, taşınabilir hoparlör, video oyun konsolu ve kamera gibi diğer cihazlar için de geçerli olacak.

Cep telefonları ve diğer benzer elektronik cihazlar için ortak bir şarj cihazı öneriyoruz. Tek bir şarj cihazı insanlar için daha uygun olacak ve elektronik atıkları azaltacaktır.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_4613

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Okumalısınız

İstanbul
parçalı bulutlu
13.2 ° C
15 °
11.1 °
82 %
2.6kmh
75 %
Sal
17 °
Çar
17 °
Per
17 °
Cum
19 °
Cts
20 °
TRY - Turkish Lira
USD
9,6021
EUR
11,1834
CHF
10,4809
GBP
13,2125
Cumartesi, Ekim 23, 2021