28.1 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 6, 2020
Ana Sayfa Bilim Flamingoların uzun dostluklar kurduğu ortaya çıktı.

Flamingoların uzun dostluklar kurduğu ortaya çıktı.

-

Flamingoların iyi geçinemediklerinden birbirlerinden uzak duranların bulunduğu da tespit edildi. 

İngiltere’de Exeter Üniversitesinde görevli bilim insanları, vahşi yaşamı koruma alanı WWT Slimbridge’de 5 yıl boyunca sürü halinde dolaşan 4 flamingo türünü inceledi. 

Karayip, Şili, And ve Lesser sürüleri üzerinde yapılan ve sonuçları “Behavioural Processes” dergisinde yayımlanan araştırma, flamingoların sürekli olarak belli yakın “dostlarıyla” vakit geçirdiğini ortaya koydu. 

Araştırmada, flamingolarda “evli” çiftler, hemcins dostluğu ve üçlü ya da dörtlü grup arkadaşlığı gibi sosyal bağların gözlendiği ayrıca aralarında iyi geçinemediklerinden birbirlerinden uzak duranların bulunduğu dikkati çekti. 

Çalışma ekibinden Dr. Paul Rose, şöyle dedi: 

“Bulgularımız flamingo topluluklarının karmaşık olduğunu gösteriyor. Rastgele, serbest ilişkilerden ziyade uzun süreli dostluklar üzerine kurulular. Flamingolar sadece bir eş bulup onunla vakit geçirmiyor. Eşleşen bazı çiftler, zamanlarının çoğunu birlikte geçiriyor ancak diğer sosyal bağlar da çok fazla mevcut. İki erkek ya da dişinin, ‘birlikte takıldığını’, üçlü ya da dörtlü grupların düzenli olarak bir araya geldiğini görüyoruz.” 

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, araştırma ayrıca mevsimlerin, flamingolar arasında sosyal etkileşimi etkilediğini, hayvanların üreme mevsimi olan ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla etkileşim içinde olduklarını gösterdi.

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Euro 2020’de rakipler belli oldu

A Milli Takımımızın 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde mücadele edeceği rakipleri, Romanya'nın başkenti Bükreş'te belli oldu.
İstanbul
az bulutlu
28.1 ° C
29 °
26 °
58 %
7.2kmh
15 %
Per
28 °
Cum
30 °
Cts
30 °
Paz
28 °
Pts
28 °
TRY - Türk Lirası
USD
7,2622
EUR
8,5965
CHF
7,9881
GBP
9,5665
Perşembe, Ağustos 6, 2020