9.3 C
İstanbul
Pazar, Nisan 18, 2021
Ana Sayfa Bilim Flamingoların uzun dostluklar kurduğu ortaya çıktı.

Flamingoların uzun dostluklar kurduğu ortaya çıktı.

-

Flamingoların iyi geçinemediklerinden birbirlerinden uzak duranların bulunduğu da tespit edildi. 

İngiltere’de Exeter Üniversitesinde görevli bilim insanları, vahşi yaşamı koruma alanı WWT Slimbridge’de 5 yıl boyunca sürü halinde dolaşan 4 flamingo türünü inceledi. 

Karayip, Şili, And ve Lesser sürüleri üzerinde yapılan ve sonuçları “Behavioural Processes” dergisinde yayımlanan araştırma, flamingoların sürekli olarak belli yakın “dostlarıyla” vakit geçirdiğini ortaya koydu. 

Araştırmada, flamingolarda “evli” çiftler, hemcins dostluğu ve üçlü ya da dörtlü grup arkadaşlığı gibi sosyal bağların gözlendiği ayrıca aralarında iyi geçinemediklerinden birbirlerinden uzak duranların bulunduğu dikkati çekti. 

Çalışma ekibinden Dr. Paul Rose, şöyle dedi: 

“Bulgularımız flamingo topluluklarının karmaşık olduğunu gösteriyor. Rastgele, serbest ilişkilerden ziyade uzun süreli dostluklar üzerine kurulular. Flamingolar sadece bir eş bulup onunla vakit geçirmiyor. Eşleşen bazı çiftler, zamanlarının çoğunu birlikte geçiriyor ancak diğer sosyal bağlar da çok fazla mevcut. İki erkek ya da dişinin, ‘birlikte takıldığını’, üçlü ya da dörtlü grupların düzenli olarak bir araya geldiğini görüyoruz.” 

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, araştırma ayrıca mevsimlerin, flamingolar arasında sosyal etkileşimi etkilediğini, hayvanların üreme mevsimi olan ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla etkileşim içinde olduklarını gösterdi.

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Asker selamı veren Türk futbolcular hakkında karar

Arnavutluk ve Fransa maçlarında Suriye'deki harekâtta görev alan askerlere selam vererek destekte bulunan Türk futbolcular hakkında UEFA tarafından soruşturma başlatılmıştı. UEFA tarafından...
İstanbul
parçalı bulutlu
9.3 ° C
10 °
8.9 °
87 %
6.2kmh
75 %
Paz
15 °
Pts
15 °
Sal
13 °
Çar
16 °
Per
14 °
TRY - Türk Lirası
USD
8,0720
EUR
9,6719
CHF
8,7735
GBP
11,1664
Pazar, Nisan 18, 2021