18.7 C
İstanbul
Perşembe, Ekim 29, 2020
Ana Sayfa Sağlık Gündüz şekerlemesi yapmanın kalp sağlığına etkisi

Gündüz şekerlemesi yapmanın kalp sağlığına etkisi

-

Haftada bir veya iki kez gündüz şekerlemesi (uyku) yapmanın; kalp krizi, felç ve kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler vaka riskini yarıya indirebileceğine dair bir araştırma sonucu yayımlandı.

Sağlık dergisi BMJ’de yer alan çalışmaya İsviçre’deki Lozan Üniversite Hastanesi’nde iç hastalıkları bölümünden çalışan Nadine Häusler ve ekibi imza atmış.

Medicalnews Today’de yer alan habere göre araştırma, gündüz uykusu ile kalp hastalıkları arasında doğrudan ilişki olduğunu ortaya koyuyor.

Haberde, önceki araştırmaların bazılarında gündüz uykusuna dalanlarda koroner kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğu, bazılarında ise gün içinde düzenli olarak şekerleme yapanlar arasında kalp veya kan damarları hastalıklarını içeren kardiyovasküler hastalıklardan ölüm riskinin daha yüksek bulunduğu hatırlatılıyor.

Häusler ve ekibinin araştırmasında ise  İsviçre’deki 3 bin 462 yetişkin üzerinde inceleme yapılmış ve gündüz şekerlemesi ile kalp hastalıkları arasındaki bağ tespit edilmeye çalışılmış.

Buna göre katılımcılar, çalışmaya dahil olduklarında 35 ila 75 yaş arasında değişkenlik gösteriyor. 

Araştırmacılar, bir yandan gündüz şekerlemesi sıklığı ile uyku süresi arasındaki ilişkilere, diğer yandan da kalp krizi, felç ve kalp yetmezliği ilişkisini incelediler.

Häusler ve ekibi, ortalama beş yıllık bir süre boyunca bu kişilerin uyku düzenlerine ve sağlık durumlarını takip ettiler.

Katılımcılardan yüzde 20’sine yakının haftada bir ya da iki kez uykuya daldığını söylediği belirtiliyor. Yaklaşık yüzde 12’si ise 3-5 kez uykuya daldığını belirtiyor. Yine benzer bir oranda katılımcılar ise 6-7 kez uyuduklarını kaydediyor.

Araştırmaya göre, daha sık uyuyanların, sigara içen yaşlı, aşırı kilolu erkekler olduğu ifade ediliyor. 

Beş yıllık izleme döneminde 155 kardiyovasküler vakasının meydana geldiği belirtiliyor. 

Şekerleme ve kardiyovasküler olaylar arasındaki ilişkiyi değerlendiren araştırmacılar, yaş veya kalp hastalığı risk faktörleri gibi potansiyel rahatsızlıkları hipertansiyon olarak açıklıyorlar.

Araştırmacılar, haftada bir ya da iki gündüz şekerlemesi yapanların, kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği geçirme şansının yüzde 48 daha düşük olduğu tespitine yer veriliyorlar.

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Euro 2020’de rakipler belli oldu

A Milli Takımımızın 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde mücadele edeceği rakipleri, Romanya'nın başkenti Bükreş'te belli oldu.
İstanbul
parçalı bulutlu
18.7 ° C
19 °
18 °
88 %
3.6kmh
75 %
Per
20 °
Cum
19 °
Cts
17 °
Paz
15 °
Pts
15 °
TRY - Türk Lirası
USD
8,2977
EUR
9,7515
CHF
9,1150
GBP
10,7800
Perşembe, Ekim 29, 2020