9.3 C
İstanbul
Pazar, Nisan 18, 2021
Ana Sayfa yaşam insanlar mağara ayılarının neslinin tükenmesine neden oldu

insanlar mağara ayılarının neslinin tükenmesine neden oldu

-

Mağara ayılarının geçmiş popülasyon dinamiklerini yeniden oluşturan genetik araştırma, bu türün neslinin tükenmesinde buz çağında yaşanan iklim soğumasından çok modern insanın (homosapiens) etkili olduğunu ortaya koydu.

Yapılan araştırmada Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, Sırbistan, İspanya ve İsviçre’den 14 alanda bulunan kemik kalıntılarından 59 mağara ayısı genomu verisi elde edildi.

Bu verilerden yola çıkarak mağara ayısı nüfusundaki düşüşün modern insanın Avrupa’ya geliş tarihi ile çakıştığı saptandı.

Bilim dergisi Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmaya göre yaklaşık 50 bin yıl önce türümüzün Avrupa’ya gelişi ile azalmaya başlayan mağara ayısı nüfusu, 40 bin yıl önce modern insanın Avrupa’ya yayılması ile çarpıcı bir düşüş daha yaşadı. Sonuç olarak, 20 bin yıl önce nesilleri tükendi.

Bilimsel adı Ursus spelaeus olan mağara ayıları, mağara aslanı, yünlü gergedan, yünlü mamut gibi Buz Çağı Avrupası’nın sakinlerinden biriydi. Kutup ayısı büyüklüğünde olmalarına karşın tamamen otçul beslenme tarzı benimsemişlerdi.

Bilim dünyasında bu ayıların yok olmasından iklim soğuması nedeniyle beslenme kaynakları olan bitkilerin azalması mı yoksa doğum yaptıkları ve kış uykusuna yattıkları mağaraların insanlar tarafından ele geçirilmesi mi etkili oldu sorusunun cevabı tartışılıyordu.

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden Biyolog Herve Bocherens araştırma ile ilgili, “50 bin yıl önce modern insanın dünyaya yayılmaya başlamasının büyük memelilerin azalması veya yok olmasında belirleyici rol oynadığına dair gittikçe daha fazla kanıt elde ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayı türleri, modern insanın Avrupa’ya gelişinden önce burayı diğer bir insan türü olan Neandertaller ile paylaşıyordu.

Kaynakeuronews
MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Asker selamı veren Türk futbolcular hakkında karar

Arnavutluk ve Fransa maçlarında Suriye'deki harekâtta görev alan askerlere selam vererek destekte bulunan Türk futbolcular hakkında UEFA tarafından soruşturma başlatılmıştı. UEFA tarafından...
İstanbul
parçalı bulutlu
9.3 ° C
10 °
8.9 °
87 %
6.2kmh
75 %
Paz
15 °
Pts
15 °
Sal
13 °
Çar
16 °
Per
14 °
TRY - Türk Lirası
USD
8,0720
EUR
9,6719
CHF
8,7735
GBP
11,1664
Pazar, Nisan 18, 2021