8.5 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana Sayfa Haberler Kavala'nın avukatı: 'Siyaset isterse Osman Kavala yarın serbest kalır'

Kavala’nın avukatı: ‘Siyaset isterse Osman Kavala yarın serbest kalır’

-

Silivri Cezaevi’nde dört yıldır tutuklu bulunan İş insanı Osman Kavala’nın yarın duruşması görülecek. Birçok siyasi krize neden olan Kavala davası için Avrupa Konseyi’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararının uygulanması için verdiği süre bu ay doluyor.

Osman Kavala’nın avukatı İlkan Koyuncu, yarın görülecek olan duruşma öncesi Gerçek Gündem’den Sami Menteş’e konuştu. Avukat Koyuncu, şu sözleri kaydetti:

”Yarınki duruşmada Kavala, casusluk suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanacak. Casusluk, 15 Temmuz, Gezi ve Çarşı davalarının birleştirilmesiyle, dava artık bir ‘torbaya’ döndü. Hukuken bu durum mümkün. Ergenekon, Balyoz’da da böyle oldu. Sağlıklı mı derseniz tabii ki değil.”

Koyuncu, torba davayla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

”Böyle torba davalarda, herkese isnat edilen suçlama farklı olduğu için sağlıklı bir sonuca ulaşmak, delilleri değerlendirmek çok daha zor oluyor. Çok daha kaotik bir ortam oluyor. Uzun süren bir yargılama oluyor. Yargılama uzun sürünce de birçok hak ihlali, olumsuzluk gündeme geliyor.”

Osman Kavala aldığı karar nedeniyle yarınki duruşmaya katılmayacak.

Kararın verilmesinde siyasetin etkili olacağını işaret eden Avukat Koyuncu sözlerine şöyle devam etti:

”Kendisi savunma yapmayacak, biz avukatları olarak duruşmada kendisini temsil edeceğiz, orada olacağız ama savunma yapıp yapmama konusunu değerlendireceğiz ona göre bir karar vereceğiz. Müvekkilimizin açıklamasını destekler bir şekilde hareket edeceğiz. Konu bir hukuki kararın çok ötesinde. Hukuki bir karar beklemek mümkün değil. Tamamen siyasi bir karar olacak. Siyaset, Osman Kavala’nın yarın tahliye edilmesini isterse, Kavala yarın tahliye edilecek. Siyaset tahliyesini istemezse Osman Kavala tahliye edilmeyecek. Yani bu kadar siyasileşmiş bir konuda mahkeme heyetinin karar vermesini beklemek hayalcilik olur. Verilen karar mahkeme karar değil siyasi karar olacak.”

İş insanı Osman Kavala tutuklu yargılandığı Gezi davasından Şubat 2020’de beraat etmiş ve hakkında tahliye kararı verilmişti. Ancak bu karardan birkaç saat sonra hakkında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturma çerçevesinde tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Şubat 2021’de bu dava Gezi davası ile birleştirildi.

Birleştirme kararının ardından Kavala 8 Ekim’de yapılan duruşmada, iddianamede kendisine isnat edilen suçların somut delillere dayanmadığını savunarak, “Sudan bahanelerle tutukluluğumun sürdürülmesi yargısız infazdır, algı yaratma çabasıdır, AİHM’in kararının etrafından dolanma girişimidir. Umarım, davaların birleştirilmesi, Türk yargısının karşı karşıya olduğu tehditlerin daha iyi anlaşılmasına vesile olur. Umarım ülkemizde bir daha böyle bir iddianame hazırlanmaz, böyle şey bir daha yaşanmaz” diye konuşmuştu. Osman Kavala bu davada “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ile “siyasal ve askeri casusluk” suçlarından yargılanıyor.

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Okumalısınız

İstanbul
parçalı az bulutlu
8.5 ° C
8.7 °
7.8 °
66 %
7.2kmh
40 %
Pts
9 °
Sal
7 °
Çar
4 °
Per
7 °
Cum
11 °
TRY - Turkish Lira
USD
13,8517
EUR
15,6889
CHF
14,9421
GBP
18,8004
Pazartesi, Ocak 24, 2022