9.3 C
İstanbul
Pazar, Nisan 18, 2021
Ana Sayfa Politika Mansur Yavaş: Kumpasın arkasındaki isimleri biliyorum

Mansur Yavaş: Kumpasın arkasındaki isimleri biliyorum

-

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisi hakkında yöneltilen 25 milyonluk rüşvet iddiasıyla ilgili olarak Sinan Aygün hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 

Habertürk’e konuşan Mansur Yavaş, rüşvet iddialarına ilişkin “Burada bir kumpas kurmaya çalıştılar. Arkasında kimlerin olduğunu biliyorum” dedi. Yavaş, TOGO kuleleriyle ilgili  “Projenizi tadil edin, yıkacaksanız, yıkın, indireceksiniz indirin dedik. Bir ay bekleyeceğiz. Yapmazsa yıkarım” diye konuştu.

Sinan Aygün krizinin “siyasi bir kriz” olmadığını söyleyen Yavaş, “Benim tarzıma uygun değil ama kolay kazanmaya alışmış kişi ile kanunları uygulayan kişi arasında bir tartışma söz konusu. İmar planından dolayı mahkemenin iptal etmesi var. İçerisinde bir kısım hileli davranışlar var. Meclisten bu kararlar geçerken plan notlarının saklanması gibi deştikçe ortaya saçılan şeyler var. Bizim büyükşehirin 35 bin davası var. Benim için 35 davadan bir tanesi. Belediye meclisi karar almıştır, biz bunu temyiz etmemişizdir. Temyiz etme yönünde çok baskı yapıldı. ‘Siz yeter ki ‘evet’ deyin biz AK Parti ve MHP gruplarını ayarlarız’ lafları edildi. Açık açık her yerde gitmeyeceğimi ifade ettim” ifadelerini kullandı.

Yavaş, TOGO kulelerinin mühürlenme sürecini şöyle anlattı:

“Dava devam ediyor, benim 2.1’e göre ruhsatım var, mahkemede de iptal etmediği için mühürleyemezsiniz demiş. Benim dönemimde MHP’li üyeler ‘bunu mühürleyin’ deyince, hukuk danışmanı inceletti, ‘evet müktesep hak olmuş olabilir’ dediler. Mahkemenin tebligatının bize verilmemiş olması da bir başka boyut. Neden mühürlenmedi sorusunun cevabı Mimarlar Odası’nın açtığı ayrı davadan geliyor. Belediye meclis kararı alınca, gelip dilekçe veriyor, niye mühürlemediniz diyor. Mustafa Tuna zamanında ‘Hayır mühürlemeyeceğiz’ deniliyor. Dava açılıyor ve Mimarlar Odası açıyor ve ruhsatsız olunca biz de mühürlüyoruz.”

Sinan Aygün’ün kendisine haber gönderdiğini ve “televizyona çıkalım” dediğini aktaran Yavaş, “’Biz hakimin moderatörlüğünde tartışacağız’ dedim. Ben kesinlikle istinafa gitmeyeceğimi söyledim. Şimdi Sinan Aygün’ün söylediklerine itibar ediliyor da benim söylediklerime itibar edilmiyor. İstediği şu, ben istinafa gideyim inşaat seviyesini yüzde 100’e çıkarayım. Benim ona göz yummamı istiyordu. Ben hukukçuyum. İstinafa gitmemizin istemesinin sebebi, ben orada işimi hallederim mi demek istiyor? CHP üyelere diyor ki, ‘Siz kabul edin AK Parti ile MHP’yi bana bırakın’ diyor. 25 milyon lirayı konuşturan kendisi” dedi.

Yavaş, daha sonra yaşananları şöyle anlattı:

“Bir hâkim, grup başkanvekiline söylüyor, ‘Mansur’a söyle istinafa gitmezse ceza alır’. Ben bu kararı almasaydım, MHP şikayet edecekti, yine müfettiş gelecekti. Onlar diyor ki ‘Bizi Sinan Aygün çağırdı’ diyor. Çağıran kendisi. Demek ki tuzak kurmaya çağırmış. Ben hukukçuyum, birisi gelse, Aygün’ün oraya rüşvet ister gibi para istese, ne yaparsınız, kovarsınız değil mi? Çıkıp aynı arabayla belediyeye mi gidersiniz? Burada kumpas kurmaya çalıştılar. Arkasında kimler olduğunu biliyorum. Bu olayın olduğu günlerde kimlerle telefon görüşmesi yaptıklarını isteyeceğim. Farkında mısınız AK Parti ve MHP uzaktan istiyor. Kendi meclis üyeleri oybirliği ile Sinan Aygün’ün aleyhine almış. Biz o kararları uyguluyoruz. Mansur Yavaş ile rüşvet kelimesini yan yana getiriyor. Bu çamurlar bize bulaşmıyor.”

TOGO kuleleriyle ilgili 30 bin metrekare inşaat yapma hakkı olduğunu belirten Yavaş “Buna göre kendinizi ayarlayın dedik. Projenizi tadil edin, yıkacaksanız, yıkın, indireceksiniz indirin dedik. Bir ay bekleyeceğiz. Yapmazsa yıkarım. Ankara’nın 20 bin müteahhidi var. Bunların içerisinde sadece sekiz-10 tanesi yüksek kat alıp haksız kazanç sağladılar. Bunların hepsi FETÖ’ye gitti. Sinan Aygün’ün ortakları dahil şimdi yurt dışında” ifadelerini kullandı.

Halen Sinan Aygün hakkında tek bir soruşturma olmadığına dikkat çeken Yavaş, şöyle devam etti:

“Bu rant düzenini bozacağım. Şu anda buralarda rantlar çok yüksek, kıyamıyorlar. Bir kat aşağı olmasını bile kıyamıyorlar. Para her şey değil. Danıştay diyor ki, buraya bu kadar inşaat yaptırırsanız Eskişehir yolu felç olur diyor. İddia ediyorum. Mahkeme kararları versin kararların hepsini uygulayacağız. Yoksa ben kimsenin düşmanı değilim.”

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Asker selamı veren Türk futbolcular hakkında karar

Arnavutluk ve Fransa maçlarında Suriye'deki harekâtta görev alan askerlere selam vererek destekte bulunan Türk futbolcular hakkında UEFA tarafından soruşturma başlatılmıştı. UEFA tarafından...
İstanbul
hafif yağmur
9.3 ° C
10 °
8.9 °
87 %
7.7kmh
75 %
Cts
10 °
Paz
15 °
Pts
15 °
Sal
13 °
Çar
16 °
TRY - Türk Lirası
USD
8,0720
EUR
9,6719
CHF
8,7735
GBP
11,1664
Pazar, Nisan 18, 2021