25.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa Bilim Mısır’daki piramidin gerçek rengi ortaya çıktı

Mısır’daki piramidin gerçek rengi ortaya çıktı

-

Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan bilgilere göre, Mısır’daki Giza Piramidi, ilk inşa edildiğinde beyaz renkliydi.

The Nile: Egypt’s Greatest River (Nil: Mısır’ın En Büyük Nehri) belgeselinde tarihçi Bettany Hughes, ilk inşa edildiği dönemde piramitlerin saf beyaz olduğunu ortaya çıkardı.

Hughes, 4 bin 500 yıl önce Merer adında bir adama ait olan günlükten yola çıkarak bu sonuca vardı. Fransız arkeologların Kızıl Deniz’de yaptığı çalışmalarda bulduğu bu günlük, papirüs üzerine hiyeroglifler ile yazılmıştı. Günlükte yer alan kayıtlar, devasa piramitte çalışma günlerini anlatıyordu.

Dünya’nın Yedi Harikası arasında yer alan piramidin inşası 20 yıl sürmüştü. Günlükte yazanlara göre taşlar, piramit inşa edildiğinde cilalı beyaz idi. 

Merer, Nil Nehri boyunca beyaz kalker taşı blokların nasıl taşındığını anlattığı günlükte, taşların taşınması sürecinin bir gün sürdüğünü yazdı. Bugünkü anlamıyla şantiye şefi olarak çalışan Merer, yapının inşa edilirken belirlenen tam boyutlarını da kaleme aldı.

Mısırlılar, parlaması için beyaz kalker taşı kullandıkları piramitlerin en tepesine de altın bir uç ekliyordu. Zamanla kalker, aşınarak sarı rengi aldı.

KaynakWebtekno
MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Euro 2020’de rakipler belli oldu

A Milli Takımımızın 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde mücadele edeceği rakipleri, Romanya'nın başkenti Bükreş'te belli oldu.
İstanbul
parçalı bulutlu
25.6 ° C
26 °
25 °
50 %
0.5kmh
63 %
Pts
25 °
Sal
27 °
Çar
23 °
Per
23 °
Cum
24 °
TRY - Türk Lirası
USD
7,7937
EUR
9,0902
CHF
8,4282
GBP
10,0125
Salı, Eylül 29, 2020