8.8 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Sağlık Öğrendiğimiz şeyler hafızayı değiştiriyor ve dönüştürüyor

Öğrendiğimiz şeyler hafızayı değiştiriyor ve dönüştürüyor

-

Hafızamız sürekli değişen ve gelişen bir yapı. Öğrendiğimiz şeyler de hafızayı değiştiriyor ve dönüştürüyor, peki ama nasıl?

Medicalnewstoday’de yer alan habere göre, insanlar hiç durmadan yeni şeyler öğreniyor. Bu yetenek, bize olgunlaşma ve yeni durumlara uyum sağlama kolaylığı veriyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre, farklı öğrenme mekanizmaları aslında beynin anıları nasıl depoladığını da şekillendiriyor.

Haberde şu detaylara yer verildi:

“Yeni bir araştırma, öğrenme şeklimizin beynimizin bilgiyi depolama şeklini etkilediğini ortaya koydu. İnsanlar olarak sadece hayatta kalmadık aynı zamanda yeni durumlara adapte olabilme ve öğrenme yeteneğimiz sayesinde geliştik de.

Öğrenmenin kendisi karmaşık bir süreç ve beynin eski bir bilgiyi güncellediği, bilgiyi depoladığı farklı öğrenme süreçleri bulunuyor.

Genel bir tabirle, insanın uzun vadede bilgiyi elde etmek için kullandığı iki metot var. Biri deneyim diğeri ise çağrışım. Bu, yeni şeyleri tesadüfen öğrendiğimizde olan durumdur çünkü ilk kez karşılaşmışızdır ya da yeni girdiğimiz bir çevrede adım adım bir şeyleri keşfediyoruzdur.

Bir diğer öğrenme biçimi ise pekiştirme yöntemi ile olandır. Bu yeni bir bilgiyi bir amaç için öğrendiğimizde gerçekleşir — yeni bir dil kursu gibi.

Oxford’taki Wellcome for Integrative Neuroimaging and the Nuffield Department of Clinical Neurosciences’te gerçekleştirilen araştırmaya göre, farklı öğrenme mekanizmalarının beynin farklı bölümlerinde depolanan anılarla bağı var.

Araştırmacılara göre, elde ettiğimiz yönteme bağlı olarak bilgiyi farklı şekillerde depolamamızın dışında, aynı sebepten ötürü bilgiyi az ya da çok ölçüde kaybetmek ya da değiştirmek de yine mümkün.

19-35 yaş arası 27 katılımcıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, ödül konularak öğrenme görevlerini tamamlayan deneklerin daha sonra beyin MR taramaları yapıldı. 

Araştırmacılar, MR çekimi sırasında beynin öğrenme ile ilgili bölümlerindeki değişimlere odaklandı.

Gözlemler sonucunda, araştırmacılar farklı öğrenme modellerinin – rastlantısal ya da hedef odaklı — beyin sinirlerindeki farklı bölümleri aktif hale getirdi.

Araştırmacı ekibin başındaki isim Klein-Flügge, araştırmanın, beyindeki çoklu ağların öğrenilmiş bilgiyi ya da bağlantıları koruma olanağı verdiğini, beynin bir bölümünün zarar görmesi halinde bile öğrenme için alternatif mekanizmaların hala var olduğunu belirtti.”

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Euro 2020’de rakipler belli oldu

A Milli Takımımızın 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde mücadele edeceği rakipleri, Romanya'nın başkenti Bükreş'te belli oldu.
İstanbul
parçalı bulutlu
8.8 ° C
10 °
7.8 °
76 %
9.8kmh
75 %
Pts
10 °
Sal
11 °
Çar
11 °
Per
13 °
Cum
15 °
TRY - Türk Lirası
USD
6,7336
EUR
7,2830
CHF
6,8878
GBP
8,2424
Pazartesi, Nisan 6, 2020