28 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 28, 2020
Ana Sayfa Bilim Olumsuz hatıralar kontrol edilebilecek

Olumsuz hatıralar kontrol edilebilecek

-

Bilim insanları, beynimizde bulunan olumsuz anıların yönetebilmenin bir yolu olduğunu keşfetti.

Yapılan iki araştırma, yaşanan travmatik olayların duygusal etkisinin aslında yönetilebilir olduğunu ortaya çıkardı. Bilim insanları bu çalışmayla, travmatik olayları unutabilmenin yolunu keşfetti.

Bilim insanları, Prpofol isimli bir maddenin bazı insanlarda hafıza kaybını tetiklediğini keşfetmişlerdi. Bir araştırma ekibi, bu maddenin olumsuz hatıraları bastırmak için kullanılıp kullanılamayacağını merak etti.

İLKİ BİR İLAÇ ÜZERİNEYDİ

Boston Üniversitesi, bu konuyu anlamlı kılmak için bazı testler yapmaya karar verdi. Bu test için 50 kişi belirlendi ve bu 50 kişiye, insanları travmatik olarak etkileyebilecek bir slayt gösterisi izletildi. Ardından da 50 kişi ile bir hafta sonra yeniden görüşülmek için randevu verildi.

Bir hafta sonra yeniden araştırma merkezine gelen 50 kişi ile izletilen slayt gösterisi yeniden tartışıldı. Bir hafta önce belleklerine işlenen anları yeniden hatırlayan bu gruba, Propofol uygulandı. 

Bireylerden 25 tanesine uyandıktan hemen sonra, diğer 25 tanesine de uyandıktan 24 saat sonra slayt gösterileri ile ilgili sorular soruldu. Uyandıktan hemen sonra slaytla ilgili sorular sorulan 25 birey, her şeyi olağan haliyle hatırlıyordu. Verdikleri yanıtlar hem birbirleriyle hem de slayt gösterisi ile tutarlıydı.

Ancak uyandıktan 24 saat sonra soru sorulan bireylerde ise durum farklıydı. 25 kişi ne slayt gösterisi ile ilgili doğru bilgiler verebiliyordu ne de verdikleri yanıtlar diğerleriyle uyuşuyordu.

Yapılan bu çalışma ile Propofol’ün, insanların hafızasındaki kötü anıları tam silmese de en azından karmaşıklaştıracağını gösterdi.

KaynakWebtekno
MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Euro 2020’de rakipler belli oldu

A Milli Takımımızın 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde mücadele edeceği rakipleri, Romanya'nın başkenti Bükreş'te belli oldu.
İstanbul
parçalı az bulutlu
28 ° C
28 °
28 °
39 %
1.5kmh
44 %
Pts
27 °
Sal
27 °
Çar
23 °
Per
23 °
Cum
23 °
TRY - Türk Lirası
USD
7,7962
EUR
9,0870
CHF
8,4166
GBP
10,0161
Pazartesi, Eylül 28, 2020