13.2 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 29, 2021
Ana Sayfa Haberler Selman Öğüt’e TÜGVA’dan maaş bağlandığı ortaya çıktı

Selman Öğüt’e TÜGVA’dan maaş bağlandığı ortaya çıktı

-

AKP’deki “Pelikancılar” olarak bilinen grupta yer aldığı öne sürülen Selman Öğüt’e, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından maaş bağlandığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Gizay Çelik’in haberine göre, TÜGVA’ya dair yeni belgelerde “Pelikancı” ekibin önde gelen isimlerinden olduğu öne sürülen ve 2010 yılında teslim ettiği, akademik kriterler açısından ‘kabul edilemez benzerlikteki’ yüksek lisans tezinin sahibi Selman Öğüt de çıktı.

Gazeteci Metin Cihan, TÜGVA’nın yargıdan, emniyete, orduya kadar devletin birçok birimindeki kadrolaşmada payı olduğunu iddia eden listeleri Twitter hesabından paylaşmaya devam ediyor.

Cihan’ın son olarak ‘tek başına yetişemem’ diyerek gazetecilerin paylaşımına açtığı belgelerde yer alan 2016-2017 yılına ait” TÜGVA Bölge Uzmanı Bütçe Tablosu’na” göre Öğüt’ün, aylık 5 bin TL maaş aldığı görüldü. Belgeye göre TÜGVA, Öğüt’e “12 aylık koordinatörlük” kapsamında 60 bin TL ödemede bulundu.TÜGVA

TÜGVA’ya ait olduğu belirtilen tabloya göre, yurtdışı yaz okulunun yanı sıra yabancı diller için “eğitmen” giderleri dahil olmak üzere toplamda bir milyon 80 bin 440 TL ödeme yapıldığı da ortaya çıktı.

Eyüp’te TÜGVA’nın genel merkez binası yanında bulunan arazi ise TÜGVA ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) karşı karşıya getirdi.

AKP döneminde İBB arazisi üzerine tartışmalı şekilde inşa edilen Eyüp’teki TÜGVA Genel Merkezi’nin, 2019’dan beri yanındaki yaklaşık bin metrekarelik İBB arazisini de işgal edip otopark olarak kullandığı iddia edildi.

İBB görevlilerinin tespit için gittiği alanın girişine TÜGVA tarafından izin verilmedi. İBB yetkilileri belediyeye ait olan araziyi geri almak için yargı yoluna başvurdu. Öte yandan TÜGVA Genel Merkezi’nin bulunduğu arazinin de İBB’ye ait olduğu iddia ediliyor.

Medipol Üniversitesi ile ilişkisi kesilen Öğüt’ün, Marmara Üniversitesi’nden 2010 yılında tez jürisinden geçen, “The sea politics of the EU in the framework of 1982 un convention on the law of the sea” (Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi çerçevesinde AB’nin deniz politikası) başlıklı yüksek lisans tezinde “Turnitin benzeri Scribbr” adlı uygulama yüzde 51 oranında “benzerlik” tespiti gerçekleştirmişti.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün tezlere ilişkin orijinallik raporunda “Benzerlik oranı yüzde 30’u geçmemelidir” maddesi yer alıyor. Raporda ayrıca, bu oranların üzerinde çıkan tezlerin belirtilen oranlar sağlanana kadar tez savunmasına alınmayacağı belirtiliyor.

Öğüt, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a yeni tez jürisini şikayet etmişti. WikiLeaks’in sızdırdığı maillere göre Öğüt, “Berat Abi” diye hitap ettiği Albayrak’a tezini inceleyen jürinin kendisini bırakmasını bir “mason” komplosu olarak nitelendirmişti.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Okumalısınız

İstanbul
parçalı bulutlu
13.2 ° C
15 °
11.1 °
82 %
2.6kmh
75 %
Sal
17 °
Çar
17 °
Per
17 °
Cum
19 °
Cts
20 °
TRY - Turkish Lira
USD
9,9785
EUR
11,4185
CHF
10,8327
GBP
13,3862
Pazartesi, Kasım 29, 2021