9.3 C
İstanbul
Pazar, Nisan 18, 2021
Ana Sayfa Bilim Telefonunuzu bu şekilde şarj etmeyin

Telefonunuzu bu şekilde şarj etmeyin

-

Şarjınız tükendiği ve şarj aletinizin yanınızda olmadığı zamanlar olabilir.

Ancak eğer bir havaalanı, tren istasyonu veya bir oteldeyseniz orada bulunan USB bağlantı noktasına cihazlarınızı takmadan önce iki kez düşünmeniz gerekebileceğinden bahsediliyor.

New York Times, bilgisayar korsanları sizi bekliyor olabilir uyarısı yapıyor…

NYT’nin aktardığına göre, Los Angeles savcılığı, özellikle tatil yapacak olanları USB şarj dolandırıcılığı konusunda uyarıyor.

USB bağlantısıyla birileri dosyalarınızı çalabilir, telefonunuza bir virüs gönderebilir hatta kullanılmaz hâle getirebilir.

Bölge savcı yardımcısı Luke Sisak, bir video paylaşarak “Ücretsiz bir şarj dolumu, banka hesabınızın boşaltılmasıyla sonlanabilir” diyor.

Haberde “Juice jacking” olarak adlandırılan ücretsiz şarj portlarından korsanlığa ilişkin olarak, “Bundan habersiz kullanıcılar elektronik cihazlarını USB bağlantı noktalarına taktıklarında veya siber yazılım yüklü USB kabloları kullandıklarında bu durumla karşılaşabiliyorlar” ifadesi kullanılıyor.

Kötü amaçlı yazılımın daha sonra cihazlara zarar verdiği, bilgisayar korsanlarının içeri girmesini sağladığı belirtiliyor.

Bu noktadan sonra şifreleriniz dahil verilerinize ulaşılabileceği, bunların transfer edilebileceği ve hatta güç kaynaklarını kilitleyerek kullanılamaz hâle getirebileceğine vurgu yapılıyor.

Bu kapsamda promosyon hediyeler olarak verilmiş USB’lerin de kullanılmaması uyarısı yapılıyor:

“Bir markalaştırma yoluyla bunu sağlayabilirsiniz ve insanlar gerçekten hiçbir şekilde kötü niyetli olacağını düşünmeyebilir ya da böyle bir beklentileri olmayabilir.”

BitDefender’in siber güvenlik uzmanı Liviu Arsene, bu durumdan korunmanızın yolları arasında kendi şarj kablolarınızı taşımak, yalnızca doğrudan elektrik prizinden şarj etmek ve bilinen satıcılardan satın alınan taşınabilir bataryaları kullanmak olarak sıralıyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Vyas Sekar da, “İnsanlar telefonlarını ve tabletlerini nereye giderse gitsinler şarj etmenin kolaylığını arıyor. Açıkçası ben de isterdim ama sonunda bir risk barındırıyor” ifadesini kullanıyor.

Profesör Sekar, tüketicilerin “USB prezervatif” olarak bilinen USB kablolarında takılabilir koruyucu cihazlar kullanabileceği önerisi getiriyor ve ekliyor:

“Yaptıkları çok basit bir numara. USB şarj cihazındaki veri pinini devre dışı bırakmış oluyorlar. Bu, cihazın şarj olacağı, ancak kablonun veri gönderip alamayacağı anlamına geliyor.”

Kaynaknytimes
MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Asker selamı veren Türk futbolcular hakkında karar

Arnavutluk ve Fransa maçlarında Suriye'deki harekâtta görev alan askerlere selam vererek destekte bulunan Türk futbolcular hakkında UEFA tarafından soruşturma başlatılmıştı. UEFA tarafından...
İstanbul
hafif yağmur
9.3 ° C
10 °
8.9 °
87 %
7.7kmh
75 %
Cts
10 °
Paz
15 °
Pts
15 °
Sal
13 °
Çar
16 °
TRY - Türk Lirası
USD
8,0720
EUR
9,6719
CHF
8,7735
GBP
11,1664
Pazar, Nisan 18, 2021