28.1 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 6, 2020
Ana Sayfa Politika Trump bağımsız bir Kürt devletini tanıyacak

Trump bağımsız bir Kürt devletini tanıyacak

-

İsrail merkezli The Jerusalem Post Gazetesi’nde bir yazı kaleme alan Mike Evans, “Şaşırmayın, Donald Trump bağımsız bir Kürt devletini tanıyacak” başlıklı yazısında, “Başkanın Kürt egemenliğini ve devletini tanıma planı olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

25 Ekim tarihli yazısında, Evans şu iddialarda bulundu:

Medya, Trump’ın Kürtler tarafından ele geçirilen toprakların kontrolünü Türkiye’nin ele almasına izin veren kararı karşısında çılgına döndü ve Trump’a saldırdı. Çok az kişi Trump’ı gerçekten anlıyor. Diğer başkanlara benzemiyor. Geniş bir perspektiften meseleye bakıyor. Savunma ve yurttaşlık konusunda böylesine tutkulu bir başkanın, bizim bilmediğimiz bir şeyi bilerek böylesi bir karar verdiği nasıl düşünülemez ki?

Trump, 50 yıl dönümünde Kudüs’e seyahat ettiğinde, benim astığım 220 devasa pano ilanı ile karşılanmıştı. Üzerlerinde, ‘Trump İsrail’i yeniden harika yap’ yazıyordu. Başkan bir Siyon dostu. Pek çok kez şunun söylendiğini duydum: ‘Neden bunu yaptın? (Trump) Kudüs’ü tanımıyor ki’ Sadece gülümsedim ve, ‘Donald Trump’ı tanımıyorsunuz’ yanıtını verdim.

Başkanın, Kürt egemenliğini ve devletini tanıma planı olduğuna inanıyorum. Pek çok kişi ona ‘Cyrus’ ‘Büyük Cyrus’ (Pers Kralı) diye sesleniyor. Kürt halkı antik Medlerin soyundan geliyor. İsa’nın doğuşunu kutlamak için hediye getiren akil adamlar da Medlerdi. Başkanın onlara bir hediyesi olduğunu düşünüyorum.

Kürt Bölgesel Yönetimi, ekimde bir bağımsızlık referandumu düzenledi ve yüzde 92.7 kabul oyu çıktı. Katılım yüzde 72 civarıydı. Merkezi Bağdat hükümeti, Irak Kürdistan’ın ayrılmasını istemedi. Sonuç olarak, Bağdat hava sahasını ve Irak Kürdistan’ından komşu ülkelere geçiş kapılarını kontrol etmeye başladı. Başkan Trump, ‘Mutlu Noeller’ demeyi sever, o nedenle Kürtlere bir Noel armağanı açıklarsa şaşırmayın. İran sınırlarında, bir ABD askeri desteğiyle egemen bir Kürt devleti şah mat olurdu – sadece İranlılara değil aynı zamanda Amerika’yı hafife alan Irak hükümetine  karşı da.

Trump’ın Erdoğan’a saygı duymadığına dair kafamda hiçbir soru işareti yok. Hatırlarsanız, Amerikalı rahip Brunson’u serbest bırakmaması halinde Türkiye ekonomisin tehdit eden başkanın kendisiydi. Trump’ın, bağımsız bir Kürt devletini tanımadan önce Türkiye’ye istediğini verdiğini düşünüyorum.

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Euro 2020’de rakipler belli oldu

A Milli Takımımızın 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde mücadele edeceği rakipleri, Romanya'nın başkenti Bükreş'te belli oldu.
İstanbul
az bulutlu
28.1 ° C
29 °
26 °
58 %
7.2kmh
15 %
Per
28 °
Cum
30 °
Cts
30 °
Paz
28 °
Pts
28 °
TRY - Türk Lirası
USD
7,2622
EUR
8,5965
CHF
7,9881
GBP
9,5665
Perşembe, Ağustos 6, 2020