9.3 C
İstanbul
Pazar, Nisan 18, 2021
Ana Sayfa Sağlık Uykuya dalmadan önce zihninizi sakinleştirin

Uykuya dalmadan önce zihninizi sakinleştirin

-

Uykuya dalmadan önce zihni sakinleştirmek için beş ipucu

Psychology Today’den psikolog Jade Wu, insanların yüzde 30’undan fazlasının yılın belirli dönemlerinde uykusuzluk sorunu yaşadığını söylüyor ve genel uykusuzluk oranının son yıllarda arttığına işaret ediyor.

Ancak Wu, uykuya dalmadan önce zihni sakinleştirmek için beş ipucu olduğunu söylüyor ve bunları şöyle açıklıyor:

1- Kendinize gün boyunca bir “kaygı penceresi” verin

Bu,  gün içinde kaygılanmak için programlama yapacağınız anlamına gelir. Kontrol edemediğiniz şeyler için kaygılanmaya yüzde 100 konsantre olun ve bunun için özel olarak gün boyunca yatmadan önce 15-30 dakikalık bir bölüm ayırın.

2- Düşüncelerinizi beyninizden kâğıda aktarın

“Kaygı penceresi” yeterli değilse veya özellikle stresli bir gün geçirdiyseniz, hareketli düşüncelerinizi beyinden indirmek yararlı olabilir.

Bazen keşfedilmeye değer kaliteli düşünceler varsa, onları günlüğüme yazarım. Ancak tüm cümleleri yazmanız gerekmez. Derin, şiirsel ya da gramer olarak doğru olmak zorunda değilsin. Peçete üzerine çizilen düşünce parçaları bile işe yarayabilir. Mesele, düşüncelerinizi not almak, böylece beyninizin unutamayacağınızdan emin olmanız.

3. Kendinizi bir sahnenin içinden geçirin

Düşüncelerinizin ne kadar hızlı toplandığını hiç fark ettiniz mi? Beyinlerimiz, kelimeleri kullanarak hikâyeler anlatmakta çok başarılıdırlar. Onlara izin verirsek, beyinlerimiz saatte 100 mil hızla bu hikâyeler boyunca yarışabilir, böylece herhangi bir hikâye trenden inmeyi çok zorlaştırır.

Aklınızdaki bir sahne aracılığıyla kendinizle konuşurken, temposu yavaşlatmak ve kontrol etmek ise çok daha kolaydır.

Hayalinizdeki bir evde odadan odaya veya en sevdiğiniz bir parkta ağaçtan ağaca yürümek için zaman ayırabilirsiniz. Sahneye tam olarak girmeye çalışın ve beş duyuyu da kullanın. 

4- Zihninizden çıkın ve vücudunuza girin

Zihninizi hayali bir sahnede yürütmek yerine vücudunuzda gezdirebilirsiniz.

Nefesini fark etmeye başla. Yapmanız gereken tek şey, sürüşe çıkmak ve nasıl bir his olduğunu görmek. Ne zaman düşüncelerinizle dikkatiniz dağılırsa, yavaşça buraya demir atmak için kendinizi nefes almaya geri getirin.

5- Bir sesli kitap veya podcast dinleyin

Bazen, kendinizi çok yıpranmış hissedebilirsiniz. Eğer beyniniz hikâyeler anlatmakta ısrar ediyorsa, onu şımartın ve farklı bir hikâye anlatarak rahatsız edici düşüncelerden uzaklaştırın.

Sesli kitaplar ve podcastler bunun için çok yardımcı olabilir. Çok yoğun ses efektleri, agresif sesler veya hızlı şarkılar olmadan, genel olarak bir şey seçin.Sesli kitap veya podcast uygulamanıza yaklaşık 30 dakika boyunca bir uyku zamanlayıcısı ayarlayın.

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi giriniz

Okumalısınız

Asker selamı veren Türk futbolcular hakkında karar

Arnavutluk ve Fransa maçlarında Suriye'deki harekâtta görev alan askerlere selam vererek destekte bulunan Türk futbolcular hakkında UEFA tarafından soruşturma başlatılmıştı. UEFA tarafından...
İstanbul
hafif yağmur
9.3 ° C
10 °
8.9 °
87 %
7.7kmh
75 %
Cts
10 °
Paz
15 °
Pts
15 °
Sal
13 °
Çar
16 °
TRY - Türk Lirası
USD
8,0720
EUR
9,6719
CHF
8,7735
GBP
11,1664
Pazar, Nisan 18, 2021