18.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 24, 2021
Ana Sayfa Sağlık Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey (Hipertansiyon)

Yüksek Tansiyon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey (Hipertansiyon)

-

Yüksek kan basıncı nedir?

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, tansiyonunuz sağlıksız seviyelere yükseldiğinde ortaya çıkar. Tansiyon ölçümünüz, kan damarlarınızdan ne kadar kan geçtiğini ve kan pompalanırken kanın karşıladığı direnç miktarını dikkate alır.

Dar arterler direnci arttırır. Atardamarlarınız ne kadar dar olursa kan basıncınız o kadar yüksek olur. Uzun vadede, artan baskı kalp hastalığı da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hipertansiyon oldukça yaygındır. Aslında, kılavuzlar yakın zamanda değiştiğinden, Amerikalı yetişkinlerin neredeyse yarısının bu duruma yakalanması beklenmektedir.

Hipertansiyon tipik olarak birkaç yıl boyunca gelişir. Genellikle herhangi bir belirti görmezsiniz. Ancak semptomlar olmasa bile, yüksek tansiyon, kan damarlarınıza ve organlarınıza, özellikle de beyne, kalbe, gözlere ve böbreklere zarar verebilir.

Erken teşhis önemlidir. Düzenli kan basıncı ölçümleri size ve doktorunuza herhangi bir değişiklik fark etmenize yardımcı olabilir. Kan basıncınız yükselirse, doktorunuz, sayının yükselip yükselmediğini veya normal seviyelere düşüp düşmediğini görmek için birkaç hafta boyunca kan basıncınızı kontrol etmenizi sağlayabilir.

Hipertansiyon tedavisi, hem reçeteli ilaçları hem de sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Eğer durum tedavi edilmezse, kalp krizi ve felç dahil olmak üzere sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Hipertansiyon genellikle sessiz bir durumdur. Birçok insan herhangi bir belirti yaşamaz. Semptomların belirginleşmesi için durumun yeterince şiddetli seviyelere ulaşması yıllar veya on yıllar alabilir. O zaman bile, bu belirtiler diğer sorunlara bağlanabilir.

Şiddetli hipertansiyon belirtileri şunları içerebilir:

 • baş ağrısı
 • nefes darlığı
 • burun kanaması
 • yıkama
 • baş dönmesi
 • göğüs ağrısı
 • görsel değişiklikler
 • idrarda kan

Bu belirtiler acil tıbbi yardım gerektirir. Hipertansiyonu olan herkeste oluşmaz, ancak bu durumun bir semptomunun ortaya çıkmasını beklemek ölümcül olabilir.

Hipertansiyonunuz olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu düzenli kan basıncı ölçümleri almaktır. Çoğu doktor ofisi her randevuda tansiyon okuması yapar.

Sadece yıllık bir fiziksel durumunuz varsa, kan basıncınızı izlemenize yardımcı olmak için ihtiyacınız olabilecek hipertansiyon ve diğer okuma riskleri konusunda doktorunuzla konuşun.

Örneğin, ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa veya durumu geliştirmek için risk faktörleri varsa, doktorunuz tansiyonunuzu yılda iki kez kontrol ettirmenizi önerebilir. Bu, sizin ve doktorunuzun sorunlu olmadan önce olası sorunların üzerinde kalmasına yardımcı olur.

Yüksek tansiyona neden olan nedir?

İki tür hipertansiyon vardır. Her türün farklı bir nedeni vardır.

Birincil hipertansiyon

Birincil hipertansiyona ayrıca esansiyel hipertansiyon denir. Bu tür bir hipertansiyon, zaman içinde tanımlanabilir bir neden olmadan gelişir. Çoğu insan bu tür yüksek tansiyona sahiptir.

Araştırmacılar, hangi mekanizmaların kan basıncının yavaşça yükselmesine neden olduğunu hala bilmiyorlar. Faktörlerin bir kombinasyonu rol oynayabilir. Bu faktörler şunları içerir:

 • Genler : Bazı insanlar genetik olarak hipertansiyona eğilimlidir. Bu, gen mutasyonlarından veya ailenizden kalıtılan genetik anormalliklerden olabilir.
 • Fiziksel değişiklikler : Vücudunuzdaki bir şey değişirse, vücudunuzdaki sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Yüksek tansiyon bu sorunlardan biri olabilir. Örneğin, yaşlanma nedeniyle böbrek fonksiyonunuzdaki değişikliklerin vücudun doğal tuz ve sıvı dengesini bozabileceği düşünülmektedir. Bu değişiklik vücudunuzun kan basıncının artmasına neden olabilir.
 • Çevre : Zaman geçtikçe, fiziksel aktivite eksikliği ve zayıf beslenme gibi sağlıksız yaşam tarzı seçimleri bedeninize zarar verebilir. Yaşam tarzı seçimleri kilo sorunlarına neden olabilir. Fazla kilolu veya obez olmak, hipertansiyon riskinizi artırabilir.

İkincil hipertansiyon

Sekonder hipertansiyon sıklıkla hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve primer hipertansiyondan daha şiddetli olabilir. Sekonder hipertansiyona neden olabilecek çeşitli durumlar şunlardır:

 • böbrek hastalığı
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • doğumsal kalp defektleri
 • tiroid problemleri
 • ilaçların yan etkileri
 • yasadışı uyuşturucu kullanımı
 • alkol kötüye kullanımı veya kronik kullanım
 • böbreküstü bezi sorunları
 • bazı endokrin tümörler

Yüksek tansiyon teşhisi

Hipertansiyon teşhisi, kan basıncı okuması almak kadar kolaydır. Çoğu doktor ofisi tansiyonu rutin bir ziyaretin parçası olarak kontrol eder. Bir sonraki randevunuzda bir tansiyon okuması almazsanız, bir tane isteyin.

Kan basıncınız yükselirse, doktorunuz birkaç gün veya hafta boyunca daha fazla okuma yapmanızı isteyebilir. Sadece bir okumadan sonra nadiren hipertansiyon tanısı konulur. Doktorunuzun sürekli bir problemin kanıtını görmesi gerekir. Bunun nedeni, çevrenizin doktor ofisinde hissedebileceğiniz stres gibi tansiyonun artmasına katkıda bulunabilmesidir. Ayrıca, kan basıncı seviyeleri gün boyunca değişir.

Kan basıncınız yüksek kalırsa, doktorunuz muhtemelen altta yatan koşulları dışlamak için daha fazla test yapacaktır. Bu testler şunları içerebilir:

 • idrar tahlili
 • kolesterol taraması ve diğer kan testleri
 • Kalbinizin elektriksel aktivitesinin bir elektrokardiyogramla testi (EKG, bazen EKG olarak adlandırılır)
 • kalbinizin veya böbreklerinizin ultrasonu

Bu testler doktorunuzun yüksek tansiyonunuza yol açan ikincil sorunları tanımlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca yüksek tansiyonun organlarınız üzerindeki etkilerine de bakabilirler.

Bu süre zarfında doktorunuz hipertansiyonunuzu tedavi etmeye başlayabilir. Erken tedavi, kalıcı hasar riskinizi azaltabilir.

Yüksek tansiyon okumaları nasıl anlaşılır

İki sayı bir tansiyon okuması oluşturur :

 • Sistolik basınç : Bu ilk veya en yüksek sayıdır. Kalbiniz attığında ve kan pompaladığında arterlerinizdeki basıncı gösterir.
 • Diyastolik basınç : Bu, ikinci veya en düşük sayıdır. Bu, arterlerinizdeki kalbin atımları arasındaki baskının okunmasıdır.

Beş kategori yetişkinler için kan basıncı ölçümlerini tanımlar:

 • Sağlıklı:Sağlıklı bir kan basıncı değeri 120/80 milimetre cıvadan (mm Hg) düşüktür.
 • Artmış:Sistolik sayı 120 ila 129 mm Hg arasındadır ve diyastolik sayı 80 mm Hg’den azdır. Doktorlar genellikle yüksek kan basıncını ilaçla tedavi etmez. Bunun yerine, doktorunuz sayılarınızı düşürmek için yaşam tarzı değişikliklerini teşvik edebilir.
 • Aşama 1 hipertansiyon: Sistolik sayı 130 ila 139 mm Hg arasında veya diyastolik sayı 80 ila 89 mm Hg arasındadır.
 • Aşama 2 hipertansiyon: Sistolik sayı 140 mm Hg veya daha yüksek veya diyastolik sayı 90 mm Hg veya daha yüksek.
 • Hipertansif kriz: Sistolik sayı 180 mm Hg’nin üzerinde veya diyastolik sayı 120 mm Hg’nin üzerindedir. Bu aralıktaki kan basıncı acil tıbbi yardım gerektirir. Göğüs ağrısı, baş ağrısı, nefes darlığı veya kan basıncı bu kadar yüksek olduğunda görsel değişiklikler gibi semptomlar ortaya çıkarsa, acil serviste tıbbi yardıma ihtiyaç duyulur.

Bir basınç manşeti ile bir kan basıncı okuması alınır. Doğru bir okuma için, uygun bir manşetin olması önemlidir. Uygun olmayan bir manşet yanlış okumalar verebilir.

Kan basıncı ölçümleri çocuklar ve gençler için farklıdır. Kan basıncını izlemeniz istenirse, çocuğunuzun doktorundan çocuğunuz için sağlıklı aralıkları isteyin.

Yüksek tansiyon için tedavi seçenekleri

Doktorunuzun sizin için en iyi tedavi seçeneğini belirlemesine yardımcı olan bir dizi faktör vardır. Bu faktörler, hangi tip hipertansiyona sahip olduğunuzu ve hangi sebeplerin tanımlandığını içerir.

Primer hipertansiyon tedavisi seçenekleri

Doktorunuz size birincil hipertansiyon tanısı koyarsa, yaşam tarzı değişiklikleri yüksek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri tek başına yeterli değilse veya etkili olmayı keserse, doktorunuz ilaç yazabilir.

Sekonder hipertansiyon tedavisi seçenekleri

Doktorunuz hipertansiyonunuza neden olan bir sorunu keşfederse, tedavi bu diğer duruma odaklanacaktır. Örneğin, almaya başladığınız bir ilacın tansiyonunun artmasına neden olması durumunda, doktorunuz bu yan etkisi olmayan diğer ilaçları deneyecektir.

Bazen, hipertansiyon, altta yatan nedenin tedavisine rağmen kalıcıdır. Bu durumda, doktorunuz tansiyonunuzu düşürmek için yaşam tarzı değişiklikleri geliştirmek ve ilaçları yazmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Hipertansiyon için tedavi planları sıklıkla gelişir. İlk başta işe yarayanlar zaman içinde daha az kullanışlı hale gelebilir. Doktorunuz tedavinizi geliştirmek için sizinle birlikte çalışmaya devam edecektir.

Yüksek tansiyon için ilaç

Birçok insan tansiyon ilaçları ile deneme yanılma sürecinden geçer. Sizin için çalışan ilaçlardan birini ya da kombinasyonunu bulana kadar farklı ilaçlar denemeniz gerekebilir.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Beta blokerler : Beta blokerler kalbinizin daha yavaş ve daha az kuvvetle atmasını sağlar. Bu, her bir atışta atardamarlarınızdan pompalanan kan miktarını azaltır ve bu da kan basıncını düşürür. Aynı zamanda vücudunuzda kan basıncınızı yükseltebilecek bazı hormonları da engeller.
 • Diüretikler : Vücudunuzdaki yüksek sodyum seviyeleri ve aşırı sıvı kan basıncını artırabilir. Su hapları olarak da adlandırılan diüretikler böbreklerinizin vücudunuzdaki fazla sodyumdan arındırılmasına yardımcı olur. Sodyum ayrılırken kan dolaşımınızdaki ekstra sıvı idrarınıza taşınır ve bu da kan basıncınızı düşürür.
 • ACE inhibitörleri : Anjiyotensin, kan damarlarının ve arter duvarlarının gergin ve daralmasına neden olan bir kimyasaldır. ACE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörlerivücudun bu kimyasalın çoğunu üretmesini önler. Bu, kan damarlarının gevşemesine ve kan basıncını düşürmesine yardımcı olur.
 • Anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB’ler) : ACE inhibitörleri anjiyotensin oluşumunu durdurmayı amaçlarken, ARB’ler anjiyotensinin reseptörlerle bağlanmasını bloke eder. Kimyasal olmadan kan damarları gerilmez. Bu, damarları gevşetmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Kalsiyum kanal blokerleri: Bu ilaçlar kalsiyumun bir kısmının kalbinizin kalp kaslarına girmesini engeller. Bu, daha az kuvvetli kalp atışlarına ve daha düşük kan basıncına yol açar. Bu ilaçlar ayrıca kan damarlarında da çalışarak rahatlamalarını ve kan basıncını düşürmelerini sağlar.
 • Alfa-2 agonistleri: Bu tür bir ilaç, kan damarlarının gerilmesine neden olan sinir uyarılarını değiştirir. Bu, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür.

Yüksek tansiyon için ev ilaçları

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, hipertansiyona neden olan faktörleri kontrol etmenize yardımcı olabilir. İşte en yaygın ev ilaçlarından bazıları.

Sağlıklı bir diyet geliştirmek

Kalp sağlığı açısından sağlıklı bir diyet, yüksek tansiyonu düşürmek için hayati öneme sahiptir. Ayrıca kontrol altında olan ve komplikasyon riskini azaltan hipertansiyonu yönetmek için de önemlidir. Bu komplikasyonlar kalp hastalığı, felç ve kalp krizini içerir.

Kalp-sağlıklı bir diyet şunları içeren yiyecekleri vurgular:

 • meyve
 • sebzeler
 • kepekli tahıllar
 • balık gibi yağsız proteinler

Fiziksel aktivitenin arttırılması

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak, fiziksel olarak daha aktif olmayı içermelidir. Pound atmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, egzersiz stresi azaltmanıza, kan basıncını doğal olarak düşürmenize ve kardiyovasküler sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Her hafta 150 dakika ılımlı fiziksel aktivite almayı hedefleyin. Haftada beş kez yaklaşık 30 dakika.

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak

Aşırı kilolu veya obezseniz, kalp sağlıklı bir diyetle kilo vermeniz ve fiziksel aktivitenizi arttırmanız kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

Stresle başa çıkma

Egzersiz stresi yönetmek için harika bir yoldur. Diğer aktiviteler de yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • meditasyon
 • derin nefes
 • masaj
 • kas gevşemesi
 • yoga ya da tai chi

Bunların hepsi kanıtlanmış stres azaltıcı tekniklerdir. Yeterli uyku almak da stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha temiz bir yaşam tarzı benimsemek

Sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyin. Tütün dumanındaki kimyasallar vücudun dokularına zarar verir ve kan damarı duvarlarını sertleştirir.

Düzenli olarak çok fazla alkol tüketiyorsanız veya bir alkol bağımlılığınız varsa, içtiğiniz ya da tamamen bıraktığınız miktarı azaltmak için yardım isteyin. Alkol kan basıncını yükseltebilir.

Yüksek tansiyonu olan insanlar için diyet önerileri

Hipertansiyonu tedavi etmenin ve olası komplikasyonları önlemenin en kolay yollarından biri diyetinizdir. Ne yediğiniz hipertansiyonu hafifletmek veya ortadan kaldırmak için uzun bir yol kat edebilir.

İşte hipertansiyonu olan insanlar için en yaygın diyet önerileri.

Daha az et, daha çok bitki ye

Bitki bazlı bir diyet, lifleri arttırmanın ve süt ürünleri ve etlerden aldığınız sodyum ve sağlıksız doymuş ve trans yağ miktarını azaltmanın kolay bir yoludur. Yediğiniz meyve, sebze, yeşil yapraklı sebzeleri ve kepekli tahılları artırın. Kırmızı et yerine, balık, kümes hayvanları veya tofu gibi daha sağlıklı yağsız proteinleri tercih edin.

Diyet sodyum azaltmak

Hipertansiyonu olan ve kalp hastalığı riski yüksek olanların günlük sodyum alımlarını günde 1500 miligram ile 2.300 miligram arasında tutmaları gerekebilir. Sodyum azaltmanın en iyi yolu, taze yiyecekleri daha sık pişirmektir. Genellikle sodyum oranı çok yüksek olan restoran yemeklerini veya hazır yiyecekleri yemekten kaçının.

Tatlıları geri al

Şekerli yiyecekler ve içecekler boş kaloriler içerir ancak besin içeriği yoktur. Tatlı bir şey istiyorsanız, taze meyveler veya şekerle tatlandırılmamış az miktarda bitter çikolata yemeyi deneyin.Çalışmalar Güvenilir Kaynak Düzenli olarak koyu çikolata yemenin kan basıncını düşürebileceğini önerin.

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon

Hipertansiyonlu kadınlar, durumu olmasına rağmen sağlıklı bebekler doğurabilir. Ancak, hamilelik sırasında yakından takip edilmezse ve yönetilmiyorsa, hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Yüksek tansiyonu olan kadınların komplikasyon geliştirme olasılığı daha yüksektir . Örneğin, hipertansiyonlu hamile kadınlar, böbrek fonksiyonlarında azalma yaşayabilir . Hipertansiyonlu annelere doğan bebeklerin doğum ağırlığı düşük olabilir veya erken doğabilirler.

Bazı kadınlar gebeliklerinde hipertansiyon geliştirebilir. Çeşitli yüksek tansiyon problemleri ortaya çıkabilir. Durum bebek doğduğunda genellikle kendini tersine çevirir. Hamilelik sırasında hipertansiyon geliştirmek, daha sonra yaşamda hipertansiyon gelişme riskinizi artırabilir.

preeklampsi

Bazı durumlarda, hipertansiyonu olan hamile kadınlar hamileliği sırasında preeklampsigelişebilir . Artmış kan basıncının bu durumu böbrek ve diğer organ komplikasyonlarına neden olabilir. Bu, idrarda yüksek protein seviyelerine, karaciğer fonksiyonunda problemlere, akciğerlerde sıvıya veya görsel problemlere neden olabilir.

Bu durum kötüleştikçe anne ve bebek için riskler artar. Preeklampsi, nöbetlere yol açan eklampsiye yol açabilir . Hamilelikteki yüksek tansiyon sorunları, ABD’de anne ölümünün önemli bir nedeni olmaya devam etmektedir. Bebek için komplikasyonlar arasında düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve ölü doğum bulunur.

Preeklampsiyi önlemenin bilinen bir yolu yoktur ve durumu tedavi etmenin tek yolu bebeği doğurmaktır. Hamileliğiniz sırasında bu durumu geliştirirseniz, doktorunuz sizi komplikasyonlar için yakından izleyecektir.

Yüksek tansiyonun vücut üzerindeki etkileri nelerdir?

Hipertansiyon genellikle sessiz bir durum olduğundan, semptomlar belirginleşmeden önce vücudunuzda yıllarca hasara neden olabilir. Hipertansiyon tedavi edilmezse, ciddi, hatta ölümcül komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Hipertansiyon komplikasyonları aşağıdakileri içerir.

Hasarlı arterler

Sağlıklı arterler esnek ve güçlüdür. Kan, sağlıklı damarlardan ve damarlardan serbestçe akar ve engellenmez.

Hipertansiyon, arterleri daha sert, daha sıkı ve daha az elastik hale getirir. Bu hasar diyet yağlarının atardamarlarınızda birikmesini kolaylaştırır ve kan akışını kısıtlar. Bu hasar artmış kan basıncına, tıkanmalara ve nihayetinde kalp krizi ve felce neden olabilir.

Zarar görmüş kalp

Hipertansiyon, kalbinizin çok çalışmasını sağlar. Kan damarlarınızdaki yüksek basınç, kalbinizin kaslarını, sağlıklı bir kalbin sahip olması gerekenden daha sık ve daha kuvvetli pompalamaya zorlar.

Bu genişlemiş bir kalbe neden olabilir. Büyütülmüş bir kalp aşağıdakiler için riskinizi arttırır:

 • kalp yetmezliği
 • aritmiler
 • ani kalp ölümü
 • kalp krizi

Hasarlı beyin

Beyniniz düzgün çalışması için sağlıklı ve oksijen bakımından zengin bir kan kaynağına güvenir. Yüksek tansiyon beyninizin kan dolaşımını azaltabilir:

 • Beyne giden kan akışının geçici olarak tıkanmasına geçici iskemik ataklar (TIA) denir .
 • Kan akışındaki önemli tıkanmalar beyin hücrelerinin ölmesine neden olur. Bu inme olarak bilinir.

Kontrolsüz hipertansiyon, hafızanızı ve öğrenme, hatırlama, konuşma ve akıl yürütme yeteneğinizi de etkileyebilir. genellikle hipertansiyonu tedavi etmek silmek veya kontrolsüz hipertansiyon etkilerini tersine etmez. Bununla birlikte, gelecekteki sorunlar için riskleri azaltır.

Yüksek tansiyon: Önleme için ipuçları

Hipertansiyon için risk faktörleriniz varsa, durum ve komplikasyon riskini azaltmak için şimdi adımlar atabilirsiniz.

Diyetinize sağlıklı yiyecekler ekleyin

Daha fazla kalp-sağlıklı bitki porsiyonunu yemeye yavaşça çalışın. Her gün yedi porsiyondan fazla meyve ve sebze yemeyi hedefleyin. Sonra iki hafta boyunca günde bir porsiyon daha eklemeyi hedefleyin. Bu iki haftadan sonra, bir porsiyon daha eklemeyi amaçlıyoruz. Hedef, günde on porsiyon meyve ve sebze bulundurmaktır.

Ortalama yemek tabağı hakkındaki düşüncelerinizi ayarlayın

Et ve üç tarafı olması yerine, etleri baharat olarak kullanan bir yemek hazırlayın. Başka bir deyişle, yan salata ile bir biftek yemek yerine, daha büyük bir salata yiyin ve küçük bir parça biftek ile doldurun.

Kesilmiş şeker

Aromalı yoğurtlar, tahıl gevrekleri ve gazlı içecekler de dahil olmak üzere daha az şekerli tatlandırılmış yiyecekler eklemeyi deneyin. Paketlenmiş yiyecekler gereksiz şekeri gizler, bu yüzden etiketleri mutlaka okuyunuz.

Kilo verme hedeflerini belirlemek

“Kilo vermek” için keyfi bir amaç yerine, sizin için sağlıklı bir kilo hakkında doktorunuzla konuşun. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Trusted Sourcehaftada bir ila iki kilo kilo kaybı hedefi önerir. Bu, normalde yediklerinizden günde 500 kalori daha az tüketmeye başlamak demektir. Ardından, bu hedefe ulaşmak için hangi fiziksel aktiviteye başlayacağınıza karar verin. Haftada beş gece egzersiz yapmak, programınıza göre çalışmak zorsa, şu an yaptığınızdan daha fazla bir gece hedefleyin. Bu programınıza rahatça uyduğunda başka bir gece ekleyin.

Tansiyonunuzu düzenli olarak izleyin

Komplikasyonları önlemenin ve sorunlardan kaçınmanın en iyi yolu, hipertansiyonu erken yakalamaktır. Doktorunuzun ofisine tansiyon okuması için gelebilirsiniz veya doktorunuz bir tansiyon aleti satın almanızı ve evde okumalar almanızı isteyebilir.

Tansiyon değerlerinin kaydını tut ve düzenli doktor randevularına götür. Bu, durumunuz ilerlemeden önce doktorunuzun olası sorunları görmesine yardımcı olabilir.

MilliTürk
MilliTürk, Türkiye'nin Bağımsız ve Özgür Haber Platformudur. Tarafsız ve objektif habercilik ilkesiyle, doğru haberi ve hakikatı savunur. Gerçekleri, net, anlaşılır ve sade bir biçimde okuyucularına sunar. Cesur haberciliğe inanır.

8 YORUMLAR

 1. Superb website you have here but I was wanting to know if
  you knew of any message boards that cover the same topics discussed here?

  I’d really like to be a part of community where I can get opinions from other experienced people that
  share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks a lot!

  My web-site :: rb88

 2. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;
  ) I am going to revisit once again since I book-marked
  it. Money and freedom is the best way to change,
  may you be rich and continue to guide others.

 3. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to
  get started and create my own. Do you require any html
  coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Okumalısınız

İstanbul
açık
18.2 ° C
18.7 °
16.2 °
59 %
4.1kmh
0 %
Cum
19 °
Cts
22 °
Paz
24 °
Pts
24 °
Sal
22 °
TRY - Turkish Lira
USD
8,8559
EUR
10,3755
CHF
9,5775
GBP
12,1170
Cuma, Eylül 24, 2021